Adaptacja przedszkolna nie jest łatwa — daj sobie i dziecku czas

Bliskościowa adaptacja przedszkolna

Twoje dziecko rozpoczyna przygodę z przedszkolem? Obawiasz się, że zareaguje płaczem przy porannym rozstaniu? Przedszkole oznacza nowy etap w jego życiu, więc to naturalne, że zarówno Ty, jak i maluch, odczuwacie obawy. Nic więc dziwnego, że rozłąka z Tobą, nowe zasady społeczne i nowy rytm dnia budzą sprzeciw czy trudności u dziecka. Jednak możesz zrobić wiele, aby ułatwić maluchowi adaptację do przedszkolnej rzeczywistości. Przeczytaj, jak postępować i czego unikać, gdy zależy Ci na tym, aby dobrze przygotować smyka do rozpoczęcia przedszkola.

Jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu?

Zastanawiasz się, jak rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu? Mów spokojnie i nie kłam. Opowiedz o tym, jak wygląda dzień w przedszkolu, jakie sytuacje mogą się zdarzyć i jakie panują tam zasady. Powiedz, że w przedszkolu dziecko pozna nowych kolegów i nowe możliwości zabawy. Stwarzaj pozytywny obraz przedszkola, w czym pomogą Ci bajki, książeczki i programy telewizyjne o tematyce przedszkolnej. Skorzystaj też z rad, jakich rodzicom przyszłych przedszkolaków udziela Przedszkole Mówiś Słupsk i nie strasz malucha nauczycielkami czy karami za złe zachowanie.

Dlaczego ważne jest nastawienie rodziców?

Adaptacja przedszkolna dotyczy nie tylko dzieci, które po raz pierwszy idą do przedszkola, ale także samych rodziców. O tym, jak dobrze przygotować malucha do przedszkola, przeczytasz na stronie https://przedszkole-slupsk.pl/jak-przygotowac-dziecko-na-pierwsze-dni-w-przedszkolu/, jednak nie zapominaj też o swoim nastawieniu. Dziecko wyczuje intuicyjnie Twoje lęki, co może skutkować niechęcią do przedszkola. Jeśli w porę przepracujesz w sobie negatywne emocje, sprawisz, że Twoje nastawienie do nowej sytuacji będzie pozytywne. Dzięki temu dziecko łatwiej przystosuje się do rzeczywistości w przedszkolu i zaakceptuje nowe miejsce.

Jak przygotować dziecko na pierwsze dni w przedszkolu?

Jakie są zalety metody małych kroczków?

Metoda małych kroczków to sprawdzony sposób na oswojenie dziecka z przedszkolem. Sprawdź, czy placówka, do której planujesz zapisać malucha, organizuje dni otwarte lub zajęcia adaptacyjne pod koniec wakacji. W te dni możecie przebywać w przedszkolu razem. Biorąc udział w zajęciach adaptacyjnych, dziecko nie tylko pozna przyszłych opiekunów i niektórych kolegów, ale także oswoi się z nowym miejscem. Dzięki temu uniknie wielu stresów na początku września, kiedy rozpoczną się tradycyjne zajęcia. Przedszkole nie oferuje dni otwartych? W takiej sytuacji na początku odbieraj dziecko wcześniej, a potem wydłużaj czas pobytu.

Jak długo trwa adaptacja przedszkolna?

Adaptacja przedszkolna z pewnością nie jest łatwa. U niektórych dzieci trwa kilka dni, u innych miesiąc lub kilka miesięcy. W tym złożonym procesie maluch potrzebuje Twojego wsparcia i zrozumienia. Pozwól mu płakać, bo to zdrowa reakcja i sposób wyrażenia emocji związanych z tak dużą zmianą w życiu. Nie wydłużaj pożegnania i unikaj wtedy zbędnych reakcji, na przykład wyolbrzymiających Twoje lęki. Zaufaj też wychowawcom, bo na pewno pomogą dziecku zaakceptować nowe miejsce, a Tobie udzielą wielu cennych wskazówek.

Dodaj komentarz