Czym charakteryzują się zaburzenia borderline?

Katarzyna Stefaniak psychoterapeuta - Warszaw

Zaburzenia borderline zlokalizowane są pomiędzy zaburzeniami neurotycznymi i psychotycznymi. Stan osób, które zostały nimi dotknięte, zmienia się diametralnie w bardzo szybkim tempie. I choć z pozoru funkcjonują one normalnie, odczuwają w znacznej mierze negatywne emocje, które znacząco dominują nad pozytywnymi uczuciami.

Psycholog, psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak

Jak rozpoznać zaburzenia borderline?

Zaburzenia borderline diagnozowane są na ogół wówczas, gdy ich występowanie utrudnia normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Zaburzenia te wpływają negatywnie na poziom wykonywanych obowiązków zawodowych i obniżają jakość codziennego życia. To z kolei rodzi kolejne problemy i utrudnia pełnienie różnego rodzaju ról społecznych. Osoba, która została dotknięta takimi zaburzeniami, ma problemy z wchodzeniem w interakcje, nawiązywaniem, ale również i utrzymaniem kontaktów społecznych, na co wpływają zmienne emocje i wyjątkowo częste wybuchy niekontrolowane gniewu. Na takie aspekty choroby zwraca uwagę psychoterapeuta Katarzyna Stefaniak, która już od lat pracuje z osobami, cierpiącymi na zaburzenia borderline. Psychoterapeuta podkreśla również, że pacjenci, zmagający się z takimi problemami, są znacznie bardziej podatni na stres, którego nie potrafią kontrolować. To z kolei prowadzi do nawarstwiania kolejnych problemów, a te dotychczasowe sukcesywnie narastają. Taka sytuacja musi również negatywnie wpływać na środowisko, w którym funkcjonuje osoba z zaburzeniami. Mówiąc środowisko, lekarze mają na myśli nie tylko rodzinę, ale również i dalszych przyjaciół oraz osoby, z którymi na co dzień pracujemy. Wahania nastroju i nieuzasadnione emocje warunkują również ich funkcjonowanie, a ich zdrowie psychiczne, a czasem nawet fizyczne, staje się w pewnym sensie zagrożone.

Kiedy należy poszukać pomocy specjalisty?

Zaburzenia borderline wymagają pomocy specjalisty. Warto podkreślić w tym miejscu, że skorzystanie z usług, świadczonych przez psychologa czy psychiatrę, nie powinno być odbierane jako coś negatywnego. Wręcz przeciwnie, podczas konsultacji pacjent może otworzyć się przed kimś, kto z pewnością wysłucha i zrozumie jego problemy oraz targające nim emocje. Jest to szczególnie ważne w przypadku zaburzeń, które są mało znane, a przez to również i niezrozumiałe dla społeczeństwa. Decydując się na skorzystanie z pomocy specjalisty, możemy pomóc nie tylko sobie i swojemu organizmowi, ale również i najbliższemu otoczeniu, chroniąc przy tym swoje zdrowie psychiczne i fizyczne. W przypadku zaburzeń borderline tylko profesjonalna pomoc pozwoli poradzić sobie z narastającymi problemami, stanowiąc nieocenione źródło wsparcia w dążeniu do normalnego funkcjonowania na co dzień. Warto wziąć to pod uwagę rozważając, czy zgłoszenie się do psychologa czy psychiatry będzie rzeczywiście dobrym rozwiązaniem.

Reasumując, warto jeszcze raz podkreślić wagę profesjonalnego wsparcia w walce z zaburzeniami borderline i ich efektami. Z pewnością nie jest to łatwe doświadczenie, a świadomość, że w każdej chwili możemy otrzymać realną pomoc, buduje poczucie pewności i spokój ducha u osób, które zmagają się z tak dużymi problemami. Dlatego też duży nacisk kładzie się również na wsparcie rodziny i znajomych z najbliższego otoczenia, gdyż poczucie osamotnienia nie sprzyja walce z tak trudnym przeciwnikiem.

Comments are closed.