Czym kierować się przy wyborze domu seniora? Zadbaj o dobro bliskiej osoby!

Jak wybrać dom opieki dla bliskiej osoby?

Decyzja o umieszczeniu bliskiej nam osoby w domu opieki może być trudna. Najczęściej przyczyną wahania są kwestie moralne. Niekiedy problemem jest też wybór odpowiedniej placówki. Czym powinna się ona charakteryzować?

Jaka lokalizacja domu seniora będzie najwłaściwsza?

Jednym z ważniejszych kryteriów, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze placówki, w której umieścimy bliską nam osobę, jest lokalizacja. Warto stawiać na ośrodki takie jak dom opieki Nowy Sącz – prywatny dom seniora Holi-Care, położone w ustronnym miejscu — zapewniają one pensjonariuszom spokój i ciszę. Ważne jest również, by w miejscu takim możliwy był kontakt z naturą: spacery po ogrodzie — lub wypoczynek w nim — mogą umilić osobie starszej czas, a związana z tym aktywność ruchowa przyczyni się do utrzymania przez nią zdrowia i energii.

Dobrym pomysłem jest też wybór domu opieki, zlokalizowanego niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Ułatwi nam to częste odwiedziny u bliskiego, który będzie w nim przebywał.

Warunki bytowe w domu seniora — na co zwrócić uwagę?

Równie ważne są warunki bytowe, zapewniane przez placówkę: estetyka i wyposażenie pokoi, dostępność podstawowych udogodnień i jakość przestrzeni, przeznaczonej do wspólnego użytku pensjonariuszy. Warto zdecydować się na obiekt, dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych: nawet jeżeli bliska nam osoba może obecnie poruszać się bez trudu, należy liczyć się z tym, że w przyszłości jej stan zdrowia może ulec pogorszeniu.

Wybór placówki, która zapewnia udogodnienia dla pensjonariuszy z tego typu problemami, jest więc rozsądny — pomoże nam to uniknąć problemów, związanych z ewentualnym przeniesieniem seniora do innego domu opieki.

Czym powinien cechować się personel domu opieki?

Trzeba również zwrócić uwagę na zatrudniony w danym ośrodku personel. Liczą się przy tym nie tylko jego kwalifikacje, lecz również — a może przede wszystkim — właściwe podejście do podopiecznych: stały kontakt z nimi wymaga wszak życzliwości, cierpliwości i empatii. Dom seniora powinien również zapewniać opiekę przez całą dobę. Standardem jest przy tym obecnie dostępność na terenie placówki nie tylko pielęgniarek, lecz również lekarzy i rehabilitantów.

Zajęcia dla pensjonariuszy — dlaczego są takie ważne?

Ważna jest też dostępność zajęć, które umilą czas seniorowi. Warto wybrać ośrodek, w którym zyska on możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Kwestia ta jest wbrew pozorom niezwykle istotna — mózg osoby starszej potrzebuje odpowiednich bodźców, by zachować sprawność. Dobre domy opieki dbają o to, podobnie zresztą jak o utrzymanie zdrowia fizycznego pensjonariuszy. Temu ostatniemu celowi służy nie tylko wspomniana wcześniej obecność rehabilitantów, lecz również odpowiednio dobrane zajęcia ruchowe.

Jakie powinny być posiłki w domu seniora?

Wyżywienie, oferowane przez ośrodek, jest również niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze domu seniora. Większość placówek, działających w tej branży, posiada własną kuchnię. Podejmując decyzję o wyborze jednej z nich, warto jednak postawić na taką, która zapewnia nie tylko smaczne posiłki, lecz również spersonalizowaną dietę, dostosowaną do konkretnych potrzeb bliskiej nam osoby.

Dodaj komentarz