Gaśnice – rodzaje urządzeń, sposób działania, przegląd techniczny urządzenia
Przepisy BHP to reguły, które panują w każdym zakładzie pracy. Są one ustalane dla dobra i bezpieczeństwa pracowników oraz osób znajdujących się na terenie zakładu. W ten sposób powstała lista zachowań, jak również akcesoriów, które powinny znaleźć się w łatwo dostępnym miejscu, jak również możliwe do wykorzystania niemalże przez każdego. Jednym z tego rodzaju przedmiotów jest gaśnica. Do czego ona służy? Jak z niej korzystać? Gdzie powinna się znajdować? Jak często należy robić przegląd gaśnic?
Rodzaje i zadanie poszczególnych gaśnic
Gaśnica to produkt, który umożliwia zgaszenie pożaru i odcięcie ognia od tlenu. W rynku popularne są w szczególności trzy rodzaje tego rodzaju urządzeń. Są nimi gaśnice proszkowe, śniegowe oraz wodne. Pierwsze z nich najczęściej stanowią element wyposażenia mobilnego np. w samochodach. Ich zadaniem jest przerwanie dostępu tlenu do ognia, jednocześnie zapobiegając dalszemu jego rozprzestrzenianiu się. Powodują ustanie palącego się płomienia.
Kolejna grupa narzędzi gaśniczych wydobywa z wnętrza CO2, które po rozprzestrzenieniu przypominają śnieg. Trzecie z wymienionych produktów, wypełnione są odpowiedni stworzoną, gotową do użycia pianą.
Jaką gaśnicę dobrać do miejsca pracy?
Rodzaj urządzenia dobierany jest względem warunków panujących w firmie. Musi ona przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo obiektu, a jej właściwości być dobrane do ewentualnych zagrożeń. Dlatego też warto zwracać uwagę na specyfikację gaśnicy, która przygotowana jest do gaszenia np. cieczy, gazów czy metali. Pracodawca powinien w określonym czasie przeprowadzić przegląd gaśnic, na wypadek nieszczęśliwych wypadków.
Serwis gaśnic w miejscu pracy jest niezbędny
Aby gaśnica mogła prawidło funkcjonować, a pracownicy i osoby obecne w obiekcie mogły z niej korzystać, sprzęt ten powinien być sprawdzany i kontrolowany. Każdy przedsiębiorca musi więc zadbać o regularny przegląd gaśnicy. Na czym ona polega? Dużą część wskazówek dotyczących funkcjonowania gaśnic możesz znaleźć pod linkiem: https://www.bhpiww.pl/przeglad-gasnic-konserwacja/, który powinien odpowiedzieć na wszelkie twoje pytania dotyczące tego tematu.
Dzięki systematycznemu przeglądowi gaśnic zapewnisz bezpieczeństwo twoim pracownikom
Tego rodzaju czynności zapewniają bezpieczeństwo obiektu oraz ludzi w nim znajdujących się. Więc serwis i naprawa gaśnic powinny być wykonywane cyklicznie. Warto również pamiętać o okresie legalizacji urządzenia, który ściśle zależny jest od rodzaju gaśnicy. Akcesoria śniegowe i proszkowe o cięższej masie – najczęściej te znajdujące się w zakładach pracy posiadają wydłużony okres legalizacji, który wynosi od 10-20 lat. Każdy przegląd techniczny gaśnicy potwierdzony jest odpowiednimi certyfikatami i oznaczony na powierzchni elementu przeciwpożarowego. Znajduję się tam także data kolejnego przeglądu gaśnicy.