Hemoroidy – opis zaburzenia, przyczyny powstawania oraz sposoby leczenia

Zapalenie hemoroidów to jedna z bardziej wstydliwych, męczących oraz uciążliwych chorób. Zaburzenia te utrudniają życie, często są powodem bólu i dyskomfortu oraz negatywnie wpływają na cały organizm człowieka.
Czym są wspomniane zmiany? Gdzie jest ich lokalizacja? Z jakiego powodu tworzą się hemoroidy? Jakie objawy towarzyszą schorzeniu? Jak walczyć z uciążliwym problemem?

Czym są hemoroidy?


Hemoroidy to twory, które bywają również określane jako guzki krwawnicze, których najbardziej znanym miejscem powstawania jest ujście odbytu. Twory te pełnią istotną rolę w organizmie człowieka, jednakże zapalenie ich powoduję pękanie struktury oraz wywołuje nieprzyjemne wrażenia czy ból. Na stronie Gabinetu Medycyny Estetycznej Derm-Estetyka dowiesz się jak przebiega leczenie hemoroidów oraz znajdziesz kontakt do specjalistów.
Hemoroidy to pewnego rodzaju forma uwypukleń zbudowanych z naczyń krwionośnych. Ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej szczelności odbytu. Twory te pomagają także w formowaniu stolca oraz wypróżnianiu się. Zaburzenia ze strony układu pokarmowego czy wydalniczego mogą spowodować pękanie naczyń oraz zaburzoną pracę guzków.

Z jakiego powodu powstają hemoroidy?


Zapalenie tego rodzaju tworów możliwe jest w każdym wieku o każdej z osób. Podłoże rozwoju niechcianego problemu jest różnorodne, a do najbardziej widocznych i popularnych przyczyn zalicza się przede wszystkim: siedzący i jednorodny tryb życia, długotrwała praca biurowa, zła i niedopasowana dieta, brak aktywności ruchowej i wykonywania lekkich ćwiczeń, dźwiganie ciężkich rzeczy, przemęczenie, stres, częste zaparcia lub biegunki, mocne parcie na odbyt, otyłość czy nadużywanie alkoholu. Zaburzenia z hemoroidami mogą również pojawiać się u kobiet w ciąży, a pękanie ich nastąpić także podczas porodu.

Problem hmoroidów leczony w gabinecie Derm-Estetyka

Objawy występowania hemoroidów


Głównymi objawami tego rodzaju schorzenia są: ból w okolicy odbytu, krwawienie, swędzenie i pieczenie, niemożność usiedzenia w jednym miejscu i utrzymania stałej pozycji oraz uczucie niepełnej, częściowej defekacji. Wykrycie niepokojących symptomów powinno być oznaką jakichś nieprawidłowości. Osoba, u której występują podejrzane objawy powinna zgłosić się do specjalisty oraz rozpocząć odpowiednią terapię.
Zaburzenia związane z hemoroidami można wykryć również samemu. Nabrzmiałe oraz zaczerwienione hemoroidy zewnętrzne widoczne są gołym okiem. W przypadku wykrycia tego rodzaju zaburzenia warto zastosować odpowiednie leczenie.

Jak wygląda leczenie hemoroidów?


Jednym ze sposobów pozbycia się meczącego problemu jest stosowanie odpowiednio dobranych preparatów. Ówczesny rynek oferuje pacjentom wiele rodzajów maści i kremów, które łagodzą skutki pękania tworów. Terapia może również opierać się o zażywanie środków farmakologicznych. Jednym z najważniejszych etapów leczenia choroby jest poznanie jej przyczyn oraz wyeliminowanie czynników, które mogą powodować zaburzenie. Głównymi czynnościami są: zmiana diety, wprowadzenie innych nawyków życiowych czy umiarkowana aktywność ruchowa.

Zabiegi usuwania hemoroidów


W niektórych przypadkach niezastąpionym, skutecznym i najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie odpowiedniego zabiegu. Jednym z nich jest wykorzystanie skleroterapii. Technika ta polega na podawaniu pacjentowi odpowiednio dobranego środka chemicznego w postaci zastrzyków dożylnych. Efektem zabiegu jest obkurczenie ścian hemoroidów, w następnym etapie zamknięcie ich, a w ostatecznym rozrachunku trwałe usunięcie.

Comments are closed.