Ile zajmie zwrot z inwestycji w pompę ciepła?
Instalacja powietrznego systemu pomp ciepła może być znaczną inwestycją początkową, a zużycie energii elektrycznej będzie się wiązać z bieżącymi kosztami eksploatacji. Zrozumienie całkowitych kosztów życia i oczekiwanego zwrotu z inwestycji może pomóc właścicielowi domu w podjęciu świadomej decyzji przed montażem pompy ciepła.
Ile zajmie zwrot z inwestycji w pompę ciepła?
Zwrot z inwestycji w powietrzną pompę ciepła może wynosić od 5 do 15 lat. Przy średniej żywotności wynoszącej około 20 lat pompa ciepła może przynieść oszczędności netto po odzyskaniu początkowej inwestycji. Średni zwrot z inwestycji w standardową powietrzną pompę ciepła dla gospodarstw domowych może się różnić w zależności od instalacji i może zależeć od czynników takich jak: koszty zakupu i instalacji, lokalne ceny energii elektrycznej, klimat, popyt i stopień utrzymania pompy ciepła.
Średnio można oczekiwać, że początkowa inwestycja w system powietrznej pompy ciepła zostanie zwrócona w ciągu dziesięciu lat. Z reguły można oczekiwać 10% zwrotu z inwestycji każdego roku. Większa i bardziej wydajna pompa ciepła może być większą inwestycją w koszty początkowe, ale można również zaoszczędzić więcej pieniędzy, biorąc pod uwagę wyższe rachunki za media za równoważną konwencjonalną konfigurację. Ponadto zwrot z inwestycji można zapewnić szybciej, jeśli zmniejszy się koszty początkowe za pomocą lokalnych zachęt, takich jak ulgi podatkowe lub inne programy rządowe.
Jaką firmę wybrać do montażu pompy ciepła?
Przy wyborze firmy, warto zwrócić uwagę na jej doświadczenie na rynku oraz opinie klientów. Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego najczęściej decydują się na Pompy ciepła Kielce – APP Energy, czyli pioniera wśród dostawców ekologicznych źródeł energii. Firma działa na rynku już od 2012 roku i z sukcesem wykonała ponad 400 instalacji.
O tym warto pamiętać!
Czynniki, które mogą mieć wpływ na zwrot z inwestycji w czas i kwotę kosztów dla powietrznej pompy ciepła, mogą obejmować:
- Koszt zakupu i instalacji;
- Czy zastosowano program dofinansowania?
- Wielkość i moc wyjściowa pompy ciepła;
- Wielkość domu, liczba mieszkańców i zapotrzebowanie na ogrzewanie, chłodzenie lub ciepłą wodę;
- Koszt energii elektrycznej w okolicy, a tym samym koszty bieżące pompy ciepła;
- Czy wykorzystywana jest lokalna krajowa produkcja energii elektrycznej, na przykład panele słoneczne?
- Sprawność pompy ciepła;
- Lokalny klimat przez cały rok;
- Czy pompa ciepła ma być używana do chłodzenia i ogrzewania?
- Czy pompa ciepła ma być również używana do dostarczania ciepłej wody użytkowej?
- Jak dobrze utrzymywana jest pompa ciepła?
- Stan istniejących systemów ogrzewania, chłodzenia lub ciepłej wody użytkowej oraz to, czy wymagane są również modernizacje wewnętrzne;
- Istniejący poziom izolacji w domu.
Koszt zakupu i instalacji systemu pomp ciepła ostatecznie wyznaczy cel dla całkowitej kwoty inwestycji, która musi zostać zwrócona. Wyższa cena wywoławcza może oznaczać, że zwrot tej początkowej inwestycji w pompę ciepła może potrwać dłużej.
Pompa ciepła to poważna inwestycja. Mam wrażenie, że jednak w Polsce to wciąż stosunkowo mało popularne urządzenie. Znacznie częściej słyszy się o panelach. Może czas to zmienić?