Jak dobrać rozmiar koszuli męskiej i czy można ją kupić na fakturę VAT?

Dobór odpowiedniego rozmiaru koszuli męskiej niekiedy może sprawiać trudność. Zakup idealnej koszuli wymaga uwzględnienia kilku kluczowych wymiarów ciała, a także zweryfikowania, czy materiał dobrze leży. Sprawdź, na co zwracać uwagę, aby wybrać odpowiedni rozmiar koszuli, a także, kiedy można ją wliczyć do kosztów firmowych.
Czy koszule można kupić na fakturę VAT?
Aby koszula mogła być uznana za koszt uzyskania przychodu, musi być bezpośrednio związana z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jeśli zakup koszuli zostanie uznany za koszt firmowy, można odliczyć go od podstawy podatku VAT. Należy jednak uważać — jeśli urząd skarbowy uzna, że zakup ma charakter prywatny, ma prawo zakwestionować odliczenie VAT.
Więcej na ten temat znajdziesz na „Koszula na fakturę VAT – kiedy można zaliczyć ją do kosztów firmy?”, który szczegółowo wyjaśnia, kto i kiedy może odliczyć zakup koszuli od podatku VAT. Ogólna zasada polega na tym, że jeśli koszula jest częścią obowiązkowego stroju służbowego (lub może nią być), można wliczyć ją w koszty.
Jak dobrać idealny rozmiar koszuli męskiej?
Dobór odpowiedniego rozmiaru koszuli przede wszystkim wymaga znajomości wymiarów swojego ciała. Jest to szczególnie ważne, jeśli kupujesz odzież on-line, np. na stronie e-merceria.pl, gdzie znajdziesz szeroki wybór koszul na różne okazje.
Sprawdź, na co zwracać uwagę, by Twoja koszula leżała idealnie, czyli nie była zbyt mała, ani też zbyt luźna.
Obwód kołnierzyka
To jeden z najważniejszych wymiarów. Mierzy się go wokół szyi, tuż pod krtanią, pozostawiając około 1-2 cm luzu. Odpowiedni kołnierzyk powinien umożliwiać po zapięciu guzika swobodne włożenie dwóch palców między szyję a materiał
Jeśli kołnierzyk jest zbyt luźny, będzie odstawał i wyglądać nieestetycznie. Z kolei zbyt ciasny niewygodny, zwłaszcza gdy założysz krawat.
Obwód klatki piersiowej
Mierzy się go poziomo w najszerszym miejscu klatki piersiowej, trzymając miarkę luźno. Koszula powinna lekko opinać tors, ale nie krępować ruchów. Pamiętaj, że przy koszulach slim fit materiał nie powinien się marszczyć na guzikach.
Długość rękawa
Mierzy się go od środka karku przez ramię do nadgarstka. Warto uwzględnić lekki zapas, aby mankiety nie były za krótkie. Powinny się one kończyć na wysokości nadgarstka, lekko opadając na dłoń.
Przy zgięciu ręki mankiet powinien kończyć się tuż nad nadgarstkiem. Jeśli rękaw jest za krótki – mankiety unoszą się zbyt wysoko. Jeśli natomiast jest za długi, będzie marszczyć się na nadgarstku.
Krój koszuli a wymiary
Koszule są dostępne w różnych wariantach, a każdy z nich nieco inaczej się układa. Do wyboru są:
- regular fit – klasyczny, luźniejszy krój,
- slim fit – dopasowany, podkreślający sylwetkę,
- tailored fit – wariant pomiędzy regular a slim fit.
Pamiętaj też, że jeśli koszula ma być noszona w spodniach, powinna sięgać mniej więcej do połowy pośladków. Opcja do noszenia na wierzch może być nieco krótsza.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę, czy koszula nie krępuje ruchów, ale jednocześnie nie jest też zbyt luźna, ponieważ będzie wyglądać nieestetycznie. Po zapięciu kołnierzyka i mankietów sprawdź swobodę ruchów rąk. Koszula nie powinna ich krępować.