Jak dokładnie nakładać tynki maszynowe?
Każda osoba, planująca remont, musi zastanowić się nad sposobem jego przeprowadzenia. Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednie przygotowanie ścian do malowania lub położenia tapet. Celowi temu służy ich tynkowanie. Metod jego przeprowadzenie jest bardzo wiele. W ostatnich latach dużą popularność zdobyły na przykład tynki maszynowe. Czym one są i w jaki sposób nakłada się je na ściany? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.
Tynki maszynowe – co to jest?
Tynk maszynowy powstaje poprzez zmieszanie gotowej, suchej zaprawy tynkarskiej z wodą. Do jego przygotowania potrzebne jest specjalne urządzenie, tak zwany agregat tynkarski, natomiast do nałożenia go na ścianę – pistolet natryskowy. Powodów, dla których metoda ta zdobywa coraz większe uznanie, jest kilka. Przede wszystkim wszelkie prace można dzięki niej przeprowadzić bez użycia betoniarki, zajmującej zwykle wiele miejsca na placu budowy. Ważna jest również duża szybkość i łatwość ich wykonania. W efekcie tynki maszynowe coraz częściej wykorzystywane są nie tylko przez duże firmy budowlane, lecz również przez prywatnych fachowców, prowadzących działalność jednoosobowo.
Jak dokładnie nakładać tynki maszynowe?
Na rynku dostępne są różne rodzaje tynków maszynowych. Najpopularniejsze są tynki maszynowe gipsowe – wynika to przede wszystkim z faktu, że ich właściwe nałożenie eliminuje konieczność stosowania gładzi. Tynki takie można więc kłaść jednowarstwowo – są one bowiem zawsze gładsze od tynków cementowo-wapiennych. Wykonanie wszelkich niezbędnych prac powinno w ich wypadku zająć od 3 do 4 godzin, natomiast całkowite ich wyschnięcie – około tygodnia. Po nałożeniu tynku maszynowego wystarczy wyrównać go łatą H, uzupełnić wszelkie braki i ponownie wyrównać. Końcowym etapem powinno być ostateczne wyrównanie powierzchni przy pomocy łaty trapezowej. Istotne jest również jej gładzenie, czyli tak zwane piórowanie.
Kiedy należy nakładać tynki maszynowe gipsowe?
Ważnym aspektem prowadzenia prac budowlanych jest wykonanie ich w odpowiednim czasie. Nie inaczej jest w przypadku stosowania tynków maszynowych gipsowych. Można je nałożyć nie wcześniej niż 30 dni od wybudowania ściany z pustaków lub bloczków betonowych lub 90 dni po jej wzniesieniu, jeżeli ściana została wykonana z żelbetu. Temperatura w trakcie robót musi wynosić co najmniej 5 stopni Celsjusza, a same mury powinny zostać wcześniej oczyszczone z pyłu. Tynków tego typu nie można również nakładać, jeżeli ściany są w najmniejszym choćby stopniu wilgotne. Przed wykonaniem prac należy też zabezpieczyć folią wszystkie elementy stolarki budowlanej – zapobiegnie to ich uszkodzeniu lub zniszczeniu