Jak przebiega zabieg korekty odstających uszu?
Uszy, choć niewielkie, determinują wygląd całej twarzy. Nic dziwnego, że różnego rodzaju defekty, związane z tą częścią ciała, znacząco wpływają na naszą samoocenę, stając się często źródłem kompleksów. Na szczęście rozwiązanie tego problemu znalazła medycyna estetyczna. Zabiegi pozwalają nie tylko zmniejszyć rozmiar uszu, ale również radzą sobie z innymi problemami, takimi jak deformacja małżowin czy ich niesymetryczny wygląd. Na czym polega otoplastyka i jak się do niej przygotować?
Czym jest otoplastyka?
Otoplastyka to prosty zabieg korekty uszu, dzięki któremu możliwe stało się usunięcie deformacji małżowin. Polega on na wycięciu fragmentu skóry i odpowiednim wymodelowaniu chrząstki, poprzez jej ustawienie pod pożądanym kątem w stosunku do głowy. Pozwala to na zlikwidowanie problemu odstających uszu, będących często źródłem kompleksów i zaniżonej samooceny. Otoplastyka nie wymaga skomplikowanej interwencji chirurgicznej. Niemniej jednak każdy zabieg powinna poprzedzać konsultacja z lekarzem, który rozwieje wszelkie wątpliwości i wykluczy ewentualne przeciwwskazania.
Wskazania do otoplastyki
Chirurgiczna korekta uszu zmienia nie tylko wygląd zewnętrzny, ale również i samoocenę pacjenta. Zlikwidowanie kompleksów ułatwia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie. Co ważne, otoplastyce mogą poddać się zarówno dorośli, jak i dzieci, które ukończyły już 6 rok życia. Wcześniej uszy rozwijają się bardzo szybko, co wyklucza możliwość wprowadzenia jakichkolwiek poprawek.
Na czym polega zabieg?
W trakcie zabiegu lekarz dokonuje nacięcia w tylnej części ucha. Dzięki temu możliwe jest usunięcie fragmentu skóry. Teraz można już przystąpić do modelowania chrząstki i ustawienia jej pod odpowiednim katem w stosunku do głowy. Cały zabieg trwa około 1,5 godziny i jest przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu. Po jego zakończeniu pacjent nie musi zostawać w szpitalu. Założone podczas zabiegu szwy ściągane są na ogół po upływie dwóch tygodni.
Rekonwalescencja po otoplastyce
Rekonwalescencja po zabiegu korekty uszu przebiega szybko, choć należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, których trzeba przestrzegać w tym okresie. Głowa, objęta specjalną opaską, musi znajdować się powyżej poziomu serca i nie należy jej opuszczać, nawet schylając się po jakiś przedmiot czy wiążąc buty. Podczas snu najlepiej układać głowę na trzech poduszkach o odpowiedniej miękkości. Zmienić się musi również dieta. Z codziennych posiłków należy bowiem wyeliminować twarde pokarmy, które trzeba gryźć i długo przeżuwać. Jeśli pacjentowi dokucza ból, można go niwelować przy pomocy powszechnie dostępnych środków. W trakcie rekonwalescencji należy odbyć kilka wizyt kontrolnych, potwierdzających jej prawidłowy przebieg i stopniowy powrót do pełnej sprawności.