Jak stworzyć bezpieczny dom dla psa?

psi behawiorysta Gdańsk

Pojawienie się nowego zwierzaka jest ważnym wydarzeniem dla wszystkich domowników. Jeżeli chcesz mieć pewność, że twój pupil będzie nie tylko szczęśliwy, ale także bezpieczny, musisz przygotować swój dom tak, by ten odpowiadał potrzebom i chronił przed zagrożeniami. Nie ma znaczenia, czy to szczeniak, czy dorosły pies – każde zwierzę będzie czuć się niepewnie w nowym otoczeniu. Z tego powodu warto zadbać o każdy szczegół i stworzyć przyjazne miejsce dla nowego członka rodziny.

Jak zadbać o psie bezpieczeństwo w domu?

Psy są ciekawskimi zwierzakami, które chciałyby zajrzeć w każdy kąt. Przed pojawieniem się pupila w domu zamontuj specjalne bramki do tych miejsc, do których nie powinien mieć dostępu. Chodzi tutaj przede wszystkim o barierki montowane przy schodach, które mogą uchronić zwierzaka przed groźnym upadkiem. Równie ważną rzeczą, na którą musisz zwrócić uwagę, są kable porozciągane po pomieszczeniach. Spróbuj schować je za kanapą czy meblościanką, a jeśli nie ma takiej możliwości, to pomyśl o specjalnych osłonach. Przegryzienie kabla może być bardzo niebezpieczne dla psiaka, a jednocześnie narazi cię na dodatkowe wydatki. Psy czasem zachowują się jak małe dzieci i lubią szperać w szafkach. Koniecznie załóż specjalne blokady szczególnie na te meble, w których trzymasz preparaty mogące stanowić zagrożenie dla psiego zdrowia, a nawet życia. Pozwoli ci to także uniknąć zbędnego bałaganu w postaci powyciąganych zabawek lub ubrań. Aby zadbać o odpowiednie zachowanie zwierzaka, umów konsultację z psim behawiorystą. Warto zdecydować się na taki krok, już na początkowym etapie oswajania psa z nowym miejscem.

Zwróć uwagę na to, jakie preparaty do czyszczenia podłóg oraz dywanów były używane dotychczas w twoim mieszkaniu. W miarę możliwości korzystaj z ekologicznych, przyjaznych zwierzętom produktów, które nie będą stanowić dla nich zagrożenia. Trucizną dla psa mogą być także niektóre rośliny, dlatego też dokładnie sprawdź, które z twoich kwiatów są niebezpieczne i postaw je w takim miejscu, do którego pupil nie będzie miał dostępu.

Co zrobić, by pies czuł się bezpieczny?

Samo zabezpieczenie mieszkania jest jedynie środkiem zapobiegawczym, który ma uchronić przed niepożądanymi zdarzeniami. Aby twój czworonożny przyjaciel naprawdę poczuł się jak w domu, musi mieć swój własny kąt, który będzie należał tylko do niego. Miejsce z ulubionymi zabawkami i wygodnym legowiskiem, w którym psiak będzie mógł odpocząć, powinno być ciche, spokojne i dające ukojenie. Bardzo ciekawą propozycją mogą być specjalne klatki kennelowe, które nie tylko zapewniają pupilowi wytchnienie i bezpieczną przestrzeń, ale także świetnie sprawdzają się podczas nieobecności domowników. Więcej o tym rozwiązaniu możesz dowiedzieć się we wpisie „Klatka kennelowa dla psa – czym jest i jakie są jej zalety?” – ten odpowiednio wprowadzony rodzaj psiego azylu może przynieść naprawdę wiele korzyści nie tylko zwierzakowi, ale także całej rodzinie.

szkolenie szczeniaka

Jak zabezpieczyć ogródek?

Jeżeli posiadasz dom z ogrodem, to musisz zadbać także o bezpieczeństwo poza mieszkalnym murami. Podstawą jest wysokie i mocne ogrodzenie, którego twój pies nie przeskoczy, ani pod którym nie zdoła przejść. Pamiętaj także o dokładnym zamykaniu bramy oraz furtki i poproś domowników, by zawsze zwracali na to uwagę. Jeśli zajmujesz się roślinami ogrodowymi, to staraj się chować niebezpieczne narzędzia tak, by zwierzak nie miał do nich dostępu. Zrezygnuj z uprawiania trujących kwiatów i staraj się unikać środków na chwasty lub szkodniki, które mogłyby stanowić zagrożenie dla twojego zwierzaka.

Pamiętaj też, że nawet pies mieszkający w domu powinien mieć własne miejsce w ogródku, w którym będzie mógł odpocząć i napić się wody. Dobrym pomysłem będzie wygodna, przestrzenna buda, która pozwoli schować się zarówno przed silnym wiatrem, jak i niespodziewanym deszczem czy upalnym słońcem.

Comments are closed.