Jazda na rowerze zimą — jak się przygotować?

Serwis rowerowy

Istnieje stereotyp, że sezon rowerowy trwa jedynie od wiosny do jesieni. Pomimo tego można jeździć na rowerze także podczas zimy. Wystarczy zadbać o odpowiedni ubiór i przystosować nasz rower do trudnych warunków zimowych.

Korzyści z jazdy na rowerze zimą

Biorąc pod uwagę bardzo trudne warunki panujące w zimie, jazda na rowerze dla wielu osób może wydawać się mocno zniechęcająca. Jeżeli jednak założymy ciepłe ubrania i przygotujemy jednoślad do warunkowych zimowych, ten sport może okazać się całkiem przyjemny. Jednocześnie „rowerzyści zimowi” mogą liczyć na wiele korzyści. Przede wszystkim, jeżdżąc w zimowe dni, mocno hartujemy organizm. Jazda w takich warunkach często wymaga mocniejszego angażowania naszych mięśni, a co za tym idzie, intensywniej spalamy tkankę tłuszczową. Mimo tego trzeba pamiętać, że w przypadku ostrych mrozów lub słabej widoczności, lepiej zrezygnować z jazdy na rowerze.

Jak przygotować rower na zimę?

Oczywiście rower należy odpowiednio przygotować na sezon zimowy. Jeszcze przed jesienią zaleca się wykonanie pełnego przeglądu i konserwacji, zwłaszcza łożyska oraz łańcucha. Jeśli kolarz nie ma czasu na przygotowanie swojego roweru na zimę, dobrym rozwiązaniem jest udać się do profesjonalnego serwisu rowerowego. Poszukując sprawdzonego miejsca w Warszawie, warto postawić na tani serwis rowerowy na Mokotowie, wykonujący profesjonalny przegląd roweru oraz naprawy. Poza tym należy pamiętać o wymianie opon rowerowych na grubsze i właściwie wyregulować hamulce w rowerze. Od hamulców zależy bezpieczeństwo jazdy na rowerze w trakcie mroźnych dni. Oprócz tego przy temperaturach poniżej 0°C wskazane jest zmniejszenie ciśnienia w oponach, aby uzyskać większą przyczepność. Z całą pewnością w czasie zimy pojawia się dużo błota, więc każdy rowerzysta powinien zamontować w rowerze błotniki. Kolejną ważną kwestią jest oświetlenie. W najkrótszych zimowych miesiącach widoczność w ciągu dnia jest nie najlepsza. Wobec tego dobrze jest też dodatkowo się „doświetlić”, np. taśmami i światełkami odblaskowymi, które można doczepić do roweru.

Serwis rowerowy

Jak wybrać odzież rowerową na zimę?

Współczesny rynek oferuje odzież zaprojektowaną z myślą o zimowej aktywności. Dostępne są bluzy i koszulki funkcyjne oraz stuptuty na buty i łydki. Ponadto w sklepach klient znajdzie również gadżety oraz akcesoria przydatnych zimą. Odzież rowerowa na zimę powinna być oddychająca i szybkoschnąca. Z kolei zewnętrza warstwa ubrań musi wyróżniać się wodoodpornością oraz wiatroszczelnością. Naturalnie trzeba szczególnie chronić delikatne partie ciała, takie jak głowa, dłonie, twarz szyja. Z tego powodu obowiązkowa jest czapka, rękawiczki i szalik. Ponadto najlepiej jest założyć bieliznę termoaktywną i kilka cieńszych warstw ubrań. Ubranie się na tzw. cebulkę zapewnia ciepło i daję większą elastyczność w dostosowywaniu się do zmiennych warunków temperaturowych w zimie.

Comments are closed.