Laseroterapia – fakty i mity

Zabiegi medycyny estetycznej są w naszym kraju coraz bardziej popularne. Wśród szerokiej oferty gabinetów można znaleźć zyskujące na popularności zabiegi laserowe.  Laserem można usunąć uporczywe przebarwienia, blizny, zmarszczki. To tylko niektóre z zastosowań szerokiej gamy laserów używanych obecnie w gabinetach medycyny estetycznej. Mimo tego, wielu ludzi nadal ma wątpliwości i obawy dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności laserów. Dzieje się tak, ponieważ wciąż powielane są mity na temat laseroterapii, a laser niektórym bardziej kojarzy się z lekcjami fizyki niż z poprawianiem urody. Ustalmy zatem, co jest faktem, a co mitem.

Gwarancja bezpieczeństwa

Często mówi się, że lasery są niebezpieczne, jest to mit. Wszystkie dostępne obecnie na rynku przyrządy stosowane do laseroterapii są bezpieczne, niezależnie od ich rodzaju i siły działania. Wpisując w wyszukiwarkę Laseroterapia – Kraków, możemy znaleźć miejsca oferujące zabiegi z użyciem tak profesjonalnego sprzętu. Wszystkie urządzenia przechodzą liczne rygorystyczne testy, o których pozytywnym wyniku świadczą atesty i certyfikaty. Należy jednak pamiętać, że laser musi być obsługiwany przez osobę przeszkoloną i doświadczoną. Powikłania po zabiegu to skutek błędu osoby, która go wykonała. Oczywistym jest, że innego lasera używa się do usuwania zmarszczek czy naczynek, a innego do redukcji blizn czy przebarwień. Dobór typu i parametrów lasera zapewni zadawalające rezultaty. Ważne jest także aby laseroterapia odbyła się w formie serii, a nie pojedynczego zabiegu. 

Przeciwskazania do laseroterapii

Czy każdy może poddać się terapii laserem? Nie. Pewne przeciwskazania medyczne, zarówno czasowe jak i stałe, uniemożliwiają wykonanie zabiegu. Są to m.in.: 

  • ciąża i karmienie piersią
  • choroby nowotworowe
  • infekcje bakteryjne, grzybicze, wirusowe (np. opryszczka)
  • aktywne choroby skóry takie jak: bielactwo, łuszczyca, rybia łuska
  • przyjmowanie leków i ziół fotouczulających, ponieważ mogą spowodować poparzenie miejsca naświetlanego laserem

Bardzo ważna jest zatem konsultacja z lekarzem przed zabiegiem, należy pamiętać, aby na pytania odpowiadać szczerze. Profesjonalna klinika medycyny estetycznej, jak Klinika Genesis zlokalizowana przy ul. Józefa Korzeniowskiego 39 w Krakowie zaprasza do kontaktu telefonicznego w celu umówienia się na konsultacje. Specjalista przeprowadzi dokładny wywiad medyczny, dobierze optymalny rodzaj terapii oraz wykluczy ewentualne przeciwskazania do zabiegu.

Konsultacja lekarska przez zabiegiem laserem

Niepożądane skutki

Faktem jest, że skóra po zabiegu łuszczy się, jest podrażniona i opuchnięta. Jest to jednak normalna reakcja, która występuje po prawidłowo wykonanym zabiegu. W zależności od lasera i techniki zabiegowej dolegliwości mogą być mniej lub bardziej nasilone, a czas rekonwalescencji krótszy lub dłuższy. Po jednym laserze można od razu iść do domu czy pracy, a po innym przez kilka dni odczuwa się dyskomfort lub nawet ból.

Nie ulega wątpliwości, że zabiegi laserowe lepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym. Celem tego typu terapii jest pobudzenie intensywnych procesów naprawczych skóry, ale aby to osiągnąć trzeba najpierw komórki uszkodzić, są wtedy wysoce wrażliwe na światło słoneczne. Wtedy zamiast cieszyć się z usunięcia blizny będziemy martwić się przebarwieniami.

Porady specjalistów

Wiele osób zastanawia się czy wykonanie zabiegu laserowego będzie dla nich bolesne. Tak naprawdę nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Odczuwanie bólu to kwestia indywidualna, ten sam zabieg u jednego pacjenta będzie powodował większy, a u innego mniejszy dyskomfort. Obecnie powszechnie stosowane są, np. zaawansowane systemy chłodzące lub farmakologiczna znieczulenie miejsca naświetlania.

Należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji skóry poddanej zabiegowi laserowemu, aby mogła się dobrze wygoić. Wymaga to m.in. smarowania jej kilka razy dziennie preparatami łagodzącymi i natłuszczającymi. Ochrona przeciwsłoneczna jest równie ważna. W pierwszych dniach po zabiegu nie należy stosować preparatów wysuszających, np. mydeł czy toników na bazie alkoholu. 

Nie należy bać się zabiegów laserowych, wystarczy oddać się w dobre ręce doświadczonego specjalisty oraz przestrzegać jego zaleceń przed- i pozabiegowych. W takiej sytuacji można spokojnie cieszyć się efektami, nie martwiąc się ani o nie, ani o bezpieczeństwo.

Comments are closed.