Operacja plastyczna uszu – Jak wygląda i do kogo jest skierowana?
Operacja plastyczna uszu jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu korektę wady anatomicznej uszu, która powoduje występowanie odstających uszu. Operacja modyfikuje chrząstkę ucha i powoduje ponownie umieszczenie jej jak najbliżej czaszki, co ma na celu skorygowanie tego defektu, który często może być powodem powstania poważnego kompleksu. Zabieg ten jest najczęściej wykonywany obustronnie i dotyczy obu uszu, ale może być również jednostronny, kiedy dotyczy tylko jednego ucha, jednak może to prowadzić do powstania kłopotliwej asymetrii. Jest to zabieg kosmetyczny, który nie ma wpływu na funkcjonowanie słuchu. Pozwala on uniknąć kompleksów i urazów psychicznych, szczególnie często widocznych u dzieci, które są wyśmiewane z tego powodu przez kolegów z klasy.
Kiedy przeprowadza się zabieg korekty ucha
Zabieg może zostać wykonany kiedy ucho przestanie rosnąć. Ogólnie rzecz biorąc, korekta uszu nie jest przeprowadzana przed 7 lub 8 rokiem życia, kiedy ucho osiąga swój ostateczny rozmiar. Od 7 lub 8 roku życia ucho osiąga już 80% swojej dorosłej wielkości, dlatego też w tym czasie można rozważyć jego korektę. Ponadto, dziecko musi chcieć to zrobić i musi mieć tego prawdziwą świadomość. Nie powinna to być wyłączna decyzja rodziców, natomiast dorośli mogą być operowani w każdym wieku.
Przebieg operacji plastycznej uszu
Operacja plastyczna uszu powinna być przeprowadzona w warunkach znieczulenia miejscowego u dorosłych lub ogólnego u dzieci w zależności od tolerancji pacjenta, jego chęci oraz konsultacji pomiędzy pacjentem, chirurgiem i anestezjologiem. W przypadku dorosłych jest to znieczulenie miejscowe o wzmocnionym działaniu, pośrednie między zwykłym znieczuleniem miejscowym a znieczuleniem ogólnym. Podczas zabiegu uszy są ponownie mocowane za pomocą nacięć umieszczonych za uchem w naturalnym zagięciu. Czasami konieczne są dodatkowe nacięcia z przodu, które będą niewidoczne po zabiegu. Taki zabieg trwa od 1 do 1,5 godziny, podobnie jak plastyka powiek. Szczegółowy opis zabiegu chirurgii powiek dostępny jest pod adresem: https://www.chirurg-gdynia.pl/oferta/plastyka-powiek, gdzie można przeczytać dla kogo przeznaczona jest taka korekta.
Etapy przeprowadzania zabiegu korekty uszu
Przed zabiegiem chirurg plastyczny przeprowadza dokładne badanie kliniczne uszu w celu ustalenia strategii postępowania. Podczas tej wizyty pacjent jest informowany o ryzyku związanym ze znieczuleniem, zabiegiem chirurgicznym i możliwym wynikiem. Przeprowadzana jest również ocena przedoperacyjna, zwłaszcza jeśli planowane jest znieczulenie ogólne. W takim przypadku konieczna jest konsultacja z anestezjologiem na co najmniej 48 godzin przed operacją. Należy nadmienić, ze przed zabiegiem jest zabronione używanie aspiryny w celu ograniczenia ryzyka powstania krwawienia. Po wykonaniu zabiegu zakłada się pierwszy opatrunek na minimum 24 godziny. Pozwala to na odpowiednie odciśnięcie ucha oraz ogranicza obrzęk i opuchliznę. W drugiej fazie opatrunek ten jest usuwany i zastępowany opatrunkiem z materiału, który chroni uszy i lekko przytrzymuje je na miejscu. Opaska opatrunkowa powinna być noszona w dzień i w nocy przez około 3 tygodnie. Następnie, w niektórych przypadkach, zalecane jest zakładanie jej przez dodatkowy miesiąc, ale tylko w nocy. W tych okresach zaleca się ochronę uszu przed zimnem, aby uniknąć ryzyka odmrożeń lub powstania martwicy.
Chirurdzy plastyczni podkreślają, że przeprowadzanie operacji plastycznej uszu w przypadku dzieci najczęściej jest zabiegiem sezonowym przeprowadzanym w okresie wakacji szkolnych, aby dzieci mogły szybko wrócić do szkoły. Z reguły operacja wykonywana jest na początku wakacji, tak aby dziecko mogło wrócić do domu wraz z pierwszym opatrunkiem. Wtedy powrót do szkoły może odbyć się z drugim, bardziej klasycznym opatrunkiem. Warto wspomnieć, że poza takimi korektami dostępne jest również usunięcie worków pod oczami: www.chirurg-gdynia.pl/oferta/worki-pod-oczami-zabieg, które może znacznie wpłynąć na samoocenę i pewność siebie. Aby wznowić uprawianie sportu, należy odczekać czas gojenia, a sporty kontaktowe nie mogą być wznowione przed upływem półtora miesiąca, co dotyczy zarówno dzieci, jak i dorosłych.