Organizacja pogrzebu — o czym musisz pamiętać?

Jak zorganizować pogrzeb bliskiej osoby

Śmierć najbliższej osoby dotyka chociaż raz w życiu każdego człowieka i z pewnością jest to moment trudny. Reakcje na taką przykrą wiadomość bywają różne, jedne osoby chcą jak najszybciej załatwić formalności, aby następnie móc w spokoju przeżyć okres żałoby, a inne ogarnia paraliżujący smutek i strach przed dokonaniem formalności. Trzeba jednak stawić czoła zaistniałej sytuacji i załatwić niezbędne formalności oraz zorganizować pogrzeb.

Organizacja pogrzebu

Od czego rozpocząć formalności po śmierci bliskiej osoby?

Jak informuje „Barlinek zakład pogrzebowy JAR” jak najszybciej trzeba się udać do właściwego terytorialnie Urzędu Stanu Cywilnego i tam zgłosić śmierć osoby, potwierdzając ten fakt aktem zgonu otrzymanym od lekarza, który ten zgon stwierdził. Bliscy zmarłego mają na załatwienie tej formalności trzy dni od nastąpienia zgonu. Po zebraniu kompletu dokumentów zmarłego, a oprócz karty zgonu trzeba jeszcze skompletować dowód osobisty i dokument potwierdzający zatrudnienie, lub też przebywanie na rencie czy emeryturze, oraz przygotowaniu ubrania, w którym zmarły zostanie pochowany, najlepiej jest udać się bezpośrednio do zakładu pogrzebowego. Zakłady pogrzebowe oferują dzisiaj kompleksowe usługi, począwszy od załatwienia za bliskich reszty formalności urzędowych, poprzez rozmowę z księdzem na parafii, aż po kompletną organizację pogrzebu. Jest to ogromne ułatwienie dla pogrążonej w żałobie rodziny, dlatego też warto z takiej kompleksowej oferty skorzystać.

Jakie decyzje trzeba podjąć w zakładzie pogrzebowym?

Najważniejszą decyzją, jaką musimy podjąć w zakładzie pogrzebowym, jest sposób pochówku ciała — czy zdecydujemy się na kremację, czy też na pochówek tradycyjny. Jeśli zmarły bliski nie pozostawił żadnych wytycznych na ten czas po jego śmierci, decyzję trzeba podjąć samodzielnie, biorąc pod uwagę poglądy zmarłego. Następnym krokiem jest wyznaczenie daty pogrzebu oraz wybór miejsca pochówku zmarłego. W zakładzie pogrzebowym z pomocą wykwalifikowanych pracowników trzeba też zdecydować o wyborze trumny lub urny, a także treści umieszczonej na klepsydrze, która rozwieszana jest przez pracowników zakładu w okolicy kościoła i cmentarza gdzie odbędzie się pogrzeb. Trzeba również wybrać kwiaty do dekoracji trumny, w zależności od preferencji i upodobań.

Co jeszcze możemy zrobić jako bliscy żegnający zmarłą osobę?

Na pewno powinniśmy poinformować wszystkie zainteresowane osoby. Najlepiej jest zajrzeć do notatników zmarłego i poszukać tam kontaktów do bliskich jemu osób, a następnie powiadomić je telefonicznie oraz poinformować o dacie i miejscu pogrzebu, a także zapewnić, że chętnie zobaczymy ich na tej ważnej dla nas, choć bardzo smutnej uroczystości. Następnie możemy się zająć kompletowaniem własnego stroju na ceremonię pogrzebową, modlitwą za zmarłego i przeżywaniem żałoby, a po pogrzebie warto podziękować biorącym w nim udział osobom za wsparcie i wyrazy współczucia.

Dodaj komentarz