Przebudowa domu jednorodzinnego – jak zrobić to zgodnie z prawem?

Biuro projektowe Dębica

Przebudowa domu to idealny sposób na to, by stary budynek uczynić bardziej funkcjonalnym, a przez to również wygodnym. W ten sposób można także zmniejszyć starty cieplne czy zaoszczędzić energię. Dzięki przebudowie możliwe jest również dostosowanie budynku do aktualnych potrzeb osób, które będą go zamieszkiwać. Czym jest przebudowa i jakie są koszty z nią związane?

Pracownia Kszałt

Co to jest i na czym polega przebudowa domu?

Przebudowa domu została dokładnie zdefiniowana w prawie budowlanym. Zgodnie z zapisami, to wykonanie różnych robót budowanych, prowadzących do zmiany parametrów użytkowych lub też technicznych danego obiektu. Warto wiedzieć jednak, że w trakcie przebudowy nie mogą zostać zmienione kluczowe parametry, jak np. powierzchnia zabudowy, liczba kondygnacji czy wysokość budynku. Jeśli któryś z wymienionych elementów zostaje zmieniony, mówi się wówczas o rozbudowie, która wymaga podjęcia innych działań, niż przebudowa. Co może obejmować projekt przebudowy domu?- może to być chociażby wymiana drzwi zewnętrznych i okien, modernizacja lub wymiana instalacji cieplnej, zmiana ustawienia ścian działowych czy też wymiana dachu. Ważne jest, by wszystkie te działania nie prowadziły do zmian w charakterystycznych dla budynku parametrach.

Projekt przebudowy domu – czy jest konieczny?

Projekt przebudowy będzie koniczny wówczas, gdy prace, które będą wykonywane, wymagają posiadania odpowiedniego pozwolenia na budowę. Warto jednak zainwestować w taki projekt również wówczas, gdy nie będzie on formalnie wymagany. Jest to bowiem spore ułatwienie dla wszystkich tych, którzy będą pracować przy przebudowie. Dzięki dokładnie wykonanemu projektowi można zaoszczędzić zarówno sporo czasu, jak i nieco pieniędzy. Reasumując można powiedzieć więc, że na ogół projekt przebudowy domu nie jest konieczny, choć w każdym przypadku będzie on rekomendowany jako potężne wsparcie dla prowadzonych na miejscu robót.

Biuro projektowe Dębica

Pozwolenie na budowę a przebudowa budynku

Przebudowa domu na ogół nie wiąże się z koniecznością uzyskania odpowiedniego pozwolenia. Bardzo często jednak niezbędne jest zgłoszenie z projektem lub ewentualnie samo zgłoszenie przebudowy. Wszystkie działania, noszące miano przebudowy, wyszczególnione zostały w prawie budowlanym. Zgodnie z zapisami prawa, pozwolenie na budowę nie jest wymagane, jeśli przebudowa nie jest związana z elementami konstrukcyjnymi i przegrodami zewnętrznymi. Projekt przebudowy jest z kolei konieczny, gdy prace będą obejmowały zmiany dotyczące przyłączy technicznych lub też przebudowę jednorodzinnych budynków mieszkalnych wolno stojących. Wszelkie wątpliwości w tym zakresie warto rozwiać w adekwatnym urzędzie miasta lub gminy, którego pracownicy udzielą wszystkich informacji, na temat dokumentów, koniecznych do tego, by rozpocząć przebudowę.

Jakie korzyści płyną z posiadania projektu przebudowy?

To przede wszystkim spora oszczędność czasu, ale również i pieniędzy. Projekt będzie pełnił nie tylko rolę informacyjną. Będzie to również konkretna instrukcja dla wykonawców, w jaki sposób uczynić dom wygodniejszym, bardziej komfortowym, a zarazem funkcjonalnym. Twórcą tego rodzaju projektów jest architekt, legitymujący się odpowiednimi uprawnieniami. Przykładowe projekty można zobaczyć na stronie pracowniaksztalt.pl należącej do Pracowni Projektowej Kształt, znajdującej się na ul. Głowackiego 17A, 39-200 Dębica (Tel: 509 648 749), która już od lat zajmuje się kompleksową obsługą różnego rodzaju inwestycji budowalnych oraz tworzeniem projektów architektonicznych m.in. dla nowoczesnych domów jednorodzinnych. Sporządzenie projektu rozbudowy zajmuje z reguły do kilku tygodni. Warto jednak poświęcić ten czas, by móc cieszyć się z satysfakcjonujących efektów podjętego wyzwania.

Comments are closed.