Umowa rezerwacyjna – czym jest i kiedy warto ją podpisać?
Na podpisanie umowy rezerwacyjnej decyduje się coraz więcej osób, chcących zakupić własny dom lub mieszkanie. Nic dziwnego, bo to doskonała forma zabezpieczenia, dająca czas na zgromadzenie odpowiednich środków, by sfinalizować transakcję. Czym dokładnie jest taki dokument, kiedy warto go podpisać i jakie są koszty całego przedsięwzięcia? Sprawdź odpowiedzi na pytania, zadawane najczęściej przez potencjalnych inwestorów.
Czym jest umowa rezerwacyjna?
Umowa rezerwacyjna to – w dużym uproszczeniu – forma gwarancji dla kupującego. Dzięki niej zyskuje on czas na zgromadzenie środków, niezbędnych na zakup nieruchomości, gdyż sprzedający zobowiązuje się powstrzymać od jej sprzedaży w ściśle określonym terminie.
Takie umowy powinny być sprawdzone przez profesjonalistę, by zapewnić obu stronom bezpieczeństwo transakcji. Ofertę tego rodzaju usług znajdziesz na stronie Umowa rezerwacyjna – sprawdzenie i analiza, gdzie prześledzisz również kolejne kroki takiej współpracy. Będzie ona skutkowała stworzeniem dokumentu, na mocy którego konsument dokonuje rezerwacji mieszkania na określony czas. Warto podkreślić jednocześnie, że umowa rezerwacyjna nie stanowi formy zobowiązania dla żadnej ze stron w zakresie podpisania ostatecznej umowy, na mocy której nieruchomość zmieni swojego właściciela.
Kiedy warto podpisać umowę rezerwacyjną?
Umowę rezerwacyjną warto podpisać, gdy konsument ma pewność, że chce zakupić daną nieruchomość, niezależnie od tego, czy będzie to lokal mieszkalny, czy też dom jednorodzinny. To bowiem doskonały sposób zabezpieczenia w momencie, gdy nie ma on jeszcze zgromadzonych środków, niezbędnych, by sfinalizować transakcję.
Na ogół taki dokument podpisywany jest w momencie oczekiwania na udzielenie przez bank kredytu hipotecznego. Nieruchomość jest wówczas wycofywana z rynku przez jej właściciela tak, by klient mógł przeprowadzić proces kredytowy. Taką umowę warto zawrzeć, gdy jest ona atrakcyjna dla potencjalnych inwestorów, przez co zainteresowanie nią jest bardzo wysokie.
Co powinna zawierać umowa rezerwacyjna?
Współcześnie nie istnieje jeden sformalizowany wzór umowy rezerwacyjnej. Warto wiedzieć jednak, że – aby była ona ważna – musi zostać zawarta w formie pisemnej i zawierać klika szczegółowo określonych informacji. Wśród nich wymienia się przede wszystkim:
- datę zawarcia umowy i strony ją podpisujące,
- cenę rezerwowanej nieruchomości i wysokość opłaty rezerwacyjnej,
- okres, w jakim nieruchomość będzie zarezerwowana dla inwestora,
- dokładne określenie usytuowania mieszkania w danym budynku,
- informacje na temat nieruchomości, w tym m.in. jej powierzchnia i układ pomieszczeń.
Taka umowa z reguły zawierana jest na stosunkowo krótki okres. Może ona również zawierać dodatkowe ustalenia pomiędzy deweloperem i klientem, a – jak już zostało podkreślone – jej treść powinna zostać sprawdzona przez profesjonalistę, by uniknąć przykrych niespodzianek.
Jakie są koszty podpisania umowy rezerwacyjnej?
Inwestor, chcący podpisać umowę rezerwacyjną, musi nastawić się na poniesienie stosownych kosztów. Wiążą się one z tzw. opłatą rezerwacyjną. Na ogół stanowi ona niewielki procent całościowych kosztów zakupu danej nieruchomości, co jest zabezpieczeniem dla dewelopera na wypadek rezygnacji z inwestycji.
Wpłacona kwota, będąca swego rodzaju potwierdzeniem zaangażowania klienta w przyszłą transakcję, może mieć charakter zwrotny lub bezzwrotny, co powinno zostać jasno określone w podpisywanym dokumencie. Warto podkreślić, że jeśli opłata rezerwacyjna będzie bezzwrotna, klient poniesie koszty nie tylko wówczas, gdy ostatecznie zrezygnuje z nabycia nieruchomości, ale również i wtedy, gdy decyzja kredytowa banku będzie odmowna.
Na co zwrócić uwagę podpisując umowę rezerwacyjną?
Każda umowa rezerwacyjna powinna zostać szczegółowo przeanalizowana. Jeszcze przed jej podpisaniem, warto zwrócić szczególną uwagę na:
- przedmiot rezerwacji, który musi byś dokładnie opisany w danym dokumencie,
- czas obowiązywania umowy,
- koszty rezerwacyjne, które nie powinny przekraczać 1% wartości danej inwestycji,
- warunki odstąpienia od umowy i koszty rezygnacji z inwestycji.
Taka umowa zobowiązuje dewelopera do czasowego wyłączenia danej nieruchomości ze swojej oferty sprzedaży, dając klientowi pewność, że będzie miał pierwszeństwo w trakcie jej zakupu. Warto więc rozważyć jej podpisanie, zwłaszcza w przypadku, gdy mieszkanie lub dom kupowane są na kredyt.