Wady i zalety zajęć indywidualnych z lektorem

Bacalarus - korepetycje angielski zamość

Nauka języka obcego to praktyka coraz powszechniejsza – w celach biznesowych, jako metoda rozwoju osobistego, czy zwykła ciekawość świata. W zależności od powodów stawia się na samodzielną naukę, kursy językowe grupowe albo indywidualne. Popularność w ostatnim czasie zyskała opcja ostatnia. Jak przebiega i czego się po niej spodziewać?

Zajęcia indywidualne - Bacalarus

Współpraca indywidualna z lektorem – jak wygląda?

W grupie uwaga lektora jest rozporoszona między wszystkich uczestników. Próba prowadzenia zajęć i przygotowania materiału w zgodzie z ogólnym poziomem grupy to jedna z cech, które skłaniają do nauki indywidualnej. Cała uwaga skierowana jest na kursanta – na jego umiejętności, mocne i słabe strony. Ćwiczenia są intensywniejsze, lepiej zaprojektowane pod kątem konkretnych potrzeb (słownictwo biznesowe, sformułowania dla turystów, zadania skierowane na mówienie, pisanie, na każdą z umiejętności w równym stopniu).

Cele ustala się indywidualnie i dostosowuje do bieżących postępów i potrzeb – trudniej w takiej formule uniknąć intensywnej pracy z materiałem. Ciągłe skupienie, brak przerwy na przeanalizowanie zagadnień albo sformułowanie wypowiedzi (poczucie presji czasu i oczekiwań), wymuszona aktywność i zaangażowanie może okazać się przytłaczające.

W grupie nie zawsze raźniej

Są osoby, dla których interakcja z innymi uczestnikami kursu pomaga w rozwijaniu językowych umiejętności. Jednak jest także grupa kursantów, którzy stresują się perspektywą przemawiania przed grupą – mogą obawiać się błędów językowych, ośmieszenia, niezrozumienia albo czuć niekomfortowo w używaniu języka na niższym poziomie. W takiej sytuacji indywidualne korepetycje angielski Zamość to dobre rozwiązanie.

Taka formuła sprzyja koncentracji, niweluje presję związaną z angażowaniem się w dialog z innymi kursantami (którzy mogą znacznie szybciej i skuteczniej przyswajać materiał) i pozwala na swobodniejsze tempo pracy. Wolniejszy tryb pracy nad zagadnieniami, częstsze powtórki czy zachowywanie wyników pracy między uczniem a lektorem to podstawy, które przemawiają za tą formą nauki. To także dobry sposób na nadrobienie braków i skupienie się na obszarach tematycznych, na których najbardziej zależy uczącemu się.

Korepetycjje angielski Zamość - Szkoła Języków Obcych Bacalarus

Lepiej dostosowana organizacja zajęć

Terminy łatwiej ustalić i przełożyć bez konieczności komunikacji z całą grupą. To zaleta zarówno dla uczącego się, jak i dla lektora, w sytuacji, kiedy dojdzie do nieprzewidzianych okoliczności. Osoby o zmiennym trybie pracy, które nie mają stałego grafiku docenią możliwość dostosowania się do ich trybu życia, zamiast nieustannie przekładać inne zajęcia, żeby móc wpasować co tygodniowe, wieczorne spotkania z grupą.

Brak porównania

Przy wyborze warto też zastanowić się nad drugą stroną tej formy: brak kontaktu z grupą oznacza brak sprawdzenia własnych umiejętności, korektę i wyzwania związane z dorównaniem lepszym od siebie. To także kwestia ceny – takie zajęcia przez wzgląd na liczbę osób, jest znacznie droższy niż grupowe zajęcia.

Comments are closed.