5 znaków, że Twoja firma potrzebuje systemu ERP
Każda firma stale dąży to podnoszenia efektywności procesów, jakie zachodzą w firmie. Niektóre z nich korzystają ze złożonych systemów, które często odpowiadają za jeden konkretny dział i nie są powiązane z pozostałymi strukturami firmy. W takich sytuacjach dochodzi do nieprawidłowego przepływu informacji, w wyniku czego firma może nie osiągać postawionych sobie celów. Odpowiedzią na takie problemy jest system planowania przedsiębiorstwa (ERP). System ERP to system pomagający zoptymalizować procesy biznesowe i usprawniający zarządzanie. To właśnie automatyzacja pozwala przyspieszyć pracę oraz odczuwalnie podnieść jakość oferowanych usług. Oto 5 najczęściej pojawiających się znaków, które wskazują, że warto rozważyć stworzenie systemu ERP.
1. Sprzedaż spada, a zadowolenie klienta maleje
Bez wątpienia jednym z najważniejszych aspektów prowadzenia działalności biznesowej jest zapewnienie, że odpowiednia ilość produktów znajduje się we właściwym miejscu i czasie. Jednak wraz z sukcesywnym rozwojem firmy, zarządzanie magazynem prawdopodobnie będzie coraz trudniejsze. Może dojść do sytuacji, w której klient nie otrzyma danego produktu lub jego dostawa zostanie opóźniona. Do takich zdarzeń dochodzi w momencie, kiedy dane dotyczące sprzedaży i klientów są przechowywane osobno, a komunikacja pomiędzy strukturami firmy jest utrudniona. Korzystanie z oddzielnych systemów wpływa też w znaczącym stopniu negatywnie na obsługę klienta, ponieważ konsultanci mogą mieć problemy ze znalezieniem niezbędnych informacji, tym samym wydłużając czas oczekiwania klienta. Choć na pierwszy rzut oka takie problemy mogłyby wydawać się błahe, to zapewne znacząco wpłyną na pogorszenie obsługi klienta i sprzedaży. Tym sposobem firma zaczyna zdobywać złą reputację pod względem niezawodności i obsługi.
2. Trudności w zarządzaniu finansami
Firmy, które opierają się na drukowanych fakturach i zamówieniach sprzedaży, muszą liczyć się z większym ryzykiem możliwości popełnienia błędu. Może dojść do sytuacji, w której dane zostaną błędnie przepisane lub liczby mogą zostać źle przekalkulowane. Dzięki zebraniu wszystkich danych finansowych w jednej bazie danych zarządzanie aspektem finansowym firmy będzie dużo prostsze oraz szybsze. Odpowiednio dobrany program ERP dla firm automatyzuje małe i powtarzalne zadania, pozwalając tym samym skupić się pracownikom na zadaniach wymagających więcej uwagi.
3. Nawarstwianie się małych problemów
Często, przez takie błędy jak, np. spóźnienie się z opłatą faktury, czy niedostarczenie paczki może dojść do zaburzeń w poprawnym działaniu firmy. Dodatkowo, jeśli korzystamy z osobnych systemów w różnych działach, mogą one nawarstwiać ilość problemów poprzez przekazywanie sprzecznych informacji. Wdrożenie systemu ERP redukuje tego typu komplikacje.
4. Obecne oprogramowanie nie nadąża za rozwojem firmy
Wraz z rozwojem działalności pojawia się popyt na nowe funkcje i początkowa wersja oprogramowania może okazać się niewystarczająca. Dlatego bardzo ważne jest, aby wykorzystywane systemy były elastyczne i łatwo skalowane. Warto skupić się na stworzeniu jednego, kompatybilnego systemu, który pozwoli na przechowywanie informacji w jednym miejscu, z ułatwionym dostępem dla każdego pracownika. To właśnie oprogramowanie ERP umożliwia zarządzanie zasobami i zamówieniami pozwalając tym samym zwiększyć efektywność pracowników.
5. Problem z analizą informacji
Problemy z analizą informacji pojawiają się szczególnie w sytuacjach, kiedy firma znacząco się rozwinęła i ilość danych znacząco wzrosła. W takim wypadku analiza i zbiórka danych w oparciu o wiele systemów jest praktycznie niemożliwa. Aby badać procesy zachodzące w strukturach firmy, należy zebrać informację z kilku systemów. Pracując na systemie tylko z jednego działu, nie jesteśmy w stanie poprawnie wyciągnąć wniosków bez dostępu do pozostałych danych.