Plomba w zębie — kiedy należy ją wymienić?

Kiedy warto wymienić plombę w zębie?

Nowoczesne plomby są niezwykle estetyczne i charakteryzują się wysoką trwałością. Niestety, nie są one niezniszczalne. W jakich sytuacjach warto rozważyć ich wymianę?

Od czego zależy trwałość plomby?

Jak można przeczytać na stronie, prowadzonej przez renomowany gabinet dentystyczny w Nowym Sączu, kluczową kwestią przy leczeniu zachowawczym uzębienia jest zastosowanie odpowiedniego wypełnienia. Za najtrwalsze uznaję się plomby kompozytowe — mogą one wytrzymać od kilku do nawet kilkunastu lat.

Oczywiście najdłużej cieszyć się nimi będą osoby, dbające o higienę jamy ustnej i systematycznie odwiedzające dentystę. Regularne przeglądy zębów, prowadzone przez stomatologa, pozwalają również ustalić, kiedy potrzebna jest wymiana wypełnienia — tylko specjalista może bowiem dostrzec niektóre spośród uszkodzeń plomby.

Uszkodzona plomba — dlaczego trzeba ją szybko wymienić?

Analizując cennik wspomnianego wyżej gabinetu, można dojść do wniosku, że w pierwszej kolejności warto wymienić właśnie plomby, które uległy uszkodzeniu. Wynika to z prostego faktu: nawet przez niewielką nieszczelność w wypełnieniu do wnętrza zęba przenikają bakterie. Efektem braku reakcji na taki stan rzeczy może być nawet pojawienie się ropnia lub torbieli.

Dla wyleczenia tych przypadłości bardzo często niezbędne jest zastosowanie antybiotykoterapii lub leczenia kanałowego. Koszty tej ostatniej procedury są zdecydowanie wyższe niż zwykłej wymiany plomby, zwlekanie z działaniem jest więc całkowicie nieopłacalne.

Wizyta u dentysty — kiedy wymienić plombę w zębie?

Dlaczego warto pozbyć się plomb z amalgamatu?

Wymiana wypełnień w zębach może być również sposobem na poprawę naszego wyglądu. Dotyczy to zwłaszcza osób, które w zębach w dalszym ciągu mają tzw. srebrne plomby, wykonane z amalgamatu. Wypełnienia takie nie tylko same w sobie są nieestetyczne, lecz na dodatek mogą powodować przebarwienie szkliwa sąsiednich zębów, a nawet zmianę koloru błony śluzowej w ustach.

Obecnie coraz częściej można spotkać się również z opinią, że plomby te są szkodliwe dla zdrowia. Ich wymiana na modele o wyższym poziomie estetyki i bezpieczeństwa jest więc naprawdę świetnym pomysłem.

Jak często trzeba wymieniać plomby?

Plombę warto wymienić również wówczas, gdy jest ona po prostu stara. Działanie takie ma charakter profilaktyczny: żywotność najtrwalszych modeli wypełnień ocenia się na 15 lat — po upływie tego okresu mogą być one bardzo podatne na uszkodzenia, a zęby, w których je założono — na ryzyko pojawienia się wtórnej próchnicy.

Ważny jest również stopień zużycia plomby. Jeżeli została ona starta (na przykład w wyniku patologicznego zgrzytania zębami), zalecana jest znacznie wcześniejsza jej wymiana. Wskazaniem do założenia nowego wypełnienia jest również ból zęba lub jego nadwrażliwość na kontakt z gorącymi, zimnymi lub słodkimi składnikami pożywienia — objawy te mogą świadczyć o nieszczelności plomby.

Po jakim czasie zużywa się plomba?

Nowe standardy w opiece stomatologicznej w 2024

Wraz z nadejściem 2024 roku technologie stomatologiczne dokonują wielkiego kroku naprzód. Obecnie możemy śledzić zmiany w podejściu do wymiany plomb. Coraz więcej gabinetów decyduje się na nowoczesne rozwiązania, podążając za trendami i zapewniając tym samym większe bezpieczeństwo swoim pacjentom. Oto najbardziej istotne zmiany, które warto prześledzić:

  • plomby kompozytowe – obecnie coraz więcej gabinetów dentystycznych preferuje najnowsze rodzaje plomb kompozytowych, charakteryzujących się wyjątkową trwałością. Dzięki nim pacjenci mogą cieszyć się pięknym uśmiechem przez długie lata, bez obaw o nieszczelności czy nieestetyczny wygląd;
  • technologia wykrywania uszkodzeń plomb – w roku 2024 coraz częściej stosowane są zaawansowane technologie diagnostyczne, pozwalające na szybkie i precyzyjne wykrycie uszkodzeń plomb. Dentyści mają dzięki temu możliwość wcześniejszego zauważenia różnych niedoskonałości, co umożliwia szybsze działanie i minimalizuje ryzyko powikłań.

Dodaj komentarz