Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy zakupie grzejnika?

Grzejniki zakryte

Grzejnik powinien być odpowiednio dobrany do pomieszczenia. Będzie on wówczas pełnił nie tylko funkcje praktyczne, ale również i estetyczne. Dlatego też wybierając ten element wykończenia, warto zwrócić uwagę zarówno na takie parametry, jak moc grzewcza, jak również i materiał, stanowiący podstawowy budulec grzejnika. Co jeszcze jest istotne przy jego wyborze? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Grzejniki dekoracyjne

Jak działają grzejniki?

Grzejniki to element, który determinuje komfort mieszkańców domu czy mieszkania. Dlatego też ich właściwy dobór jest niezwykle istotnym zadaniem. Współcześnie wybór grzejników jest naprawdę duży. Różnią się one nie tylko konstrukcją, ale również materiałem, a nawet kształtem. Wszyscy zainteresowani tą dziedziną, nowikami technologicznymi oraz różnymi rozwiązaniami, stosowanymi we współczesnych aranżacjach, powinni odwiedzić stronę Dawrek, gdzie zamieszczono szereg artykułów, związanych z tym elementem wykończenia wnętrz.

Grzejniki działają w dwojaki sposób. Jest to konwekcja i promieniowanie. W przypadku konwekcji wykorzystywany jest przepływ powietrza przez urządzenie. W tym właśnie momencie jest ono ogrzewane, by następnie zostać przekazane do pomieszczenia, w którym znajduje się grzejnik. Promieniowanie z kolei polega na ogrzewaniu przestrzeni przez ciepło, które przenika przez powierzchnię urządzenia.

Konstrukcja grzejników

Poszczególne grzejniki mogą różnić się między sobą pod kilkoma względami. Jednym z nich jest konstrukcja, która w znaczący sposób determinuje zarówno sposób uzyskiwania pożądanej temperatury, jak i wygląd urządzenia. Wśród grzejników wyróżnia się więc:

  • grzejniki członowe – ich konstrukcja polega na połączeniu ze sobą kilku elementów tak, by tworzyły one spójną całość. Urządzenia, które powstają w ten sposób, wykorzystują na ogół proces konwekcji, dzięki czemu możliwe jest przekazanie do otoczenia nawet 90% ciepła, wytworzonego we wnętrzu grzejnika,
  • grzejniki konwektorowe – skonstruowane są one z miedzianych rur, obłożonych blachami z aluminium. Całość łączy obudowa, pozwalająca na przepływ ciepła przez urządzenie i obmycie blachy i rur. Tego rodzaju urządzenia to zawsze grzejniki działające na zasadzie konwekcji,
  • grzejniki płytowe – podstawowym elementem ich konstrukcji są pionowe stalowe płyty. W ich wnętrzu umieszczone zostały konwekcyjne blachy aluminiowe. Dzięki temu mogą one wyróżnić się większą powierzchnią grzewczą, niż tradycyjne urządzenia tego typu. Takie rozwiązanie powoduje, że aż 35% ciepła oddawane jest wyniku promieniowania.

Comments are closed.