Czy warto inwestować w okna PCV dla lepszej efektywności energetycznej?

"Jak wysoka jest efektywność energetyczna okien PCV?

Okna, montowane w naszych domach, mogą być wykonane z różnych materiałów — drewna, aluminium i PCV.  Wyroby z tego ostatniego należą do najpopularniejszych. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest m.in. ich wysoka efektywność energetyczna. Nie jest ona jednak jedynym ich atutem.

Jak konserwować okna PCV?

Podstawową zaletą okien PCV jest wygoda użytkowania — jak podają autorzy artykułu „Samodzielna regulacja okien PCV — krok po kroku, jednym z nielicznych zabiegów, koniecznych dla zachowania ich sprawności, jest właśnie regulacja.

Polega ona na właściwym ustawieniu skrzydła w stosunku do ramy okna. Warto również myć uszczelki (należy wykorzystać do tego płyn o neutralnym PH) i konserwować okucia. Okna PCV nie muszą być natomiast — w odróżnieniu od modeli drewnianych — systematycznie malowane.

Czy okna z PCV są wytrzymałe?

Okna PCV są również niezwykle trwałe. Jak możemy przeczytać w tekście „Wytrzymałość szkła zespolonego vs obciążenie klimatyczne”, jednym z nielicznych, mogących im zaszkodzić czynników, jest zmiana ciśnienia atmosferycznego. Jej efektem — niezbyt często spotykanym — bywa uszkodzenie szyb.

Samo PCV nie jest natomiast podatne na działanie czynników takich jak wiatr, niskie i wysokie temperatury powietrza czy wilgoć. Co więcej — nowoczesne okna, wykonane z tego materiału, są też zwykle odporne na ogień, a kolor ich ram nie zmienia się pod wpływem działania promieni słonecznych.

Czy okna PCV są trwałe?

Jak wysoka jest efektywność energetyczna okien PCV?

Wykonane z PCV ramy okienne mają bardzo niskie wskaźniki przenikalności ciepła, znacznie wyprzedzając pod tym względem analogiczne produkty z drewna i aluminium.

Z tego powodu wyposażone w nie okna są często stosowane w budownictwie energooszczędnym (nie wyłączając domów pasywnych). Nowoczesne, wielokomorowe szyby, stosowane w oknach PCV, również przyczyniają się do osiągnięcia przez nie wysokiej efektywności energetycznej.

Jak efektywność energetyczna okien PCV wpływa na opłacalność ich zakupu?

Wysoka efektywność energetyczna jest jednym z kluczowych elementów, wpływających na ekonomikę użytkowania okien PCV. Pozwala ona zmniejszyć zużycie energii w gospodarstwie domowym, a co za tym idzie — ograniczyć wysokość rachunków za ogrzewanie.

Na dodatek wspomniana wcześniej trwałość tych wyrobów łączy się ze stosunkowo niską ich ceną. W rezultacie nabycie okien PCV jest z zasady bardziej opłacalne od zakupu modeli z drewna lub aluminium.

Czy okna PCV są energooszczędne?

Czy okna z PCV są przyjazne dla środowiska?

Kolejnym argumentem, przemawiającym za zakupem okien PCV, jest ich wpływ na środowisko naturalne. Obecnie najważniejszym źródłem trafiających do niego zanieczyszczeń jest spalanie paliw kopalnych. Szczelne i efektywne pod względem energetycznym okna PCV przyczyniają się do zmniejszenia skali emisji zanieczyszczeń tego typu.

Oczywiście sceptycy mogą podnosić tutaj kwestię wykonania ich ram z surowca, który nie podlega biodegradacji, jednak w praktyce wszystkie obecnie produkowane okna tego typu można poddać recyklingowi.

Dodaj komentarz