Czym kierować się przy wyborze firmy geodezyjnej?

Zakup działki i budowa domu to nie lada wyzwanie dla każdego inwestora. Zanim jednak zaczniemy jakiekolwiek prace, niezbędna jest pomoc geodety, który będzie nam towarzyszył na każdym etapie działań. Rynek oferuje nam dziś wiele ofert. Warto zatem wcześniej zastanowić się, jak wybrać dobrą firmę geodezyjną, aby nie żałować podjętej decyzji.

Właściciel po oddaniu domu - Geoinvest Myślenice

Wiedza i doświadczenie

Najważniejsze w tej branży są oczywiście: wiedza i doświadczenie. Podczas wykonywania pomiarów geodezyjnych nie powinno być mowy o pomyłkach. Umiejętności i precyzja to podstawowe cechy dobrego geodety. Kluczem do ich posiadania jest odpowiednie wykształcenie, poświadczone zdanym egzaminem państwowym. Specjalista w tej dziedzinie powinien stale się rozwijać i nadążać za nowinkami. Umiejętność posługiwania się nowoczesnymi metodami i sprzętem jest również bardzo ważna. Wszystkie urządzenia pomiarowe powinny być precyzyjne oraz spełniać obowiązujące normy.

Kompleksowe usługi geodezyjne

Kolejne kryterium charakteryzujące dobrą firmę geodezyjną to również kompleksowa działalność. Pełna obsługa obejmuje takie aspekty jak: tworzenie map, wykonywanie projektów, rozgraniczenia, tyczenie granic, budynku oraz inwentaryzacja zbrojeń. Wszystkie te elementy są niezbędne w przypadku zakupu działki i budowy domu.

Lokalne firmy geodezyjne

Warto brać pod uwagę oferty lokalnych biur. Miejscowe firmy są na bieżąco ze wszystkimi zmianami, które zachodzą w danym mieście, bądź województwie. Doskonale znają teren okolicy i aktualny stan gruntów. Mają szybszy dostęp do wielu niezbędnych informacji. W wielu sytuacjach, ich wiedza wyprzedza treści widniejące w mapach. Lokalni geodeci posiadają też dodatkową wiedzę dotyczącą, np. samowolek budowlanych lub nielegalnych ułożeń kabli. Dzięki temu, takie informacje mogą nas uchronić przed wieloma niepotrzebnymi kosztami. Poza tym firmy z większych miast mają też wyższe ceny niż te działające w okolicy. W mniejszych miejscowościach możemy znaleźć takie firmy jak przykładowo myślenicki Geoinvest, który cechuje się przystępniejszymi cenami niż krakowskie firmy geodezyjne.

Dom budowany na mapach Geoinvest w okolicach Myślenic

Ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej

Mało kto pamięta o ubezpieczeniu. A jest to bardzo istotna kwestia. Profesjonalni geodeci z uprawnieniami są ubezpieczeni od odpowiedzialności zawodowej, chroniąc nas tym samym przed skutkami pomyłki.

Opinie innych klientów

Bardzo duże znaczenie mają opinie innych klientów. Firmy, które są polecane na pewno są profesjonalne i możemy im zaufać. Warto pytać wśród znajomych lub poszukać na stronach internetowych. W dobie internetu znalezienie specjalisty oraz opinii na jego temat nie stanowi większego problemu. Często geodeci współpracują z architektami. Jeżeli więc mamy już wybrany projekt w danym biurze architektonicznym możemy zapytać o godnego polecenia geodetę.

Czy warto szukać dobrego geodety?

Geodeta to jeden z potrzebniejszych zawodów, bez którego niemożliwa byłaby jakakolwiek budowa. Zakres oferowanych usług jest dziś niezwykle obszerny, ale dobry fachowiec dzięki bogatej wiedzy i doświadczeniu poradzi sobie z każdym budowlanym problemem. Wybór właściwej firmy to dobra inwestycja, która z pewnością nam się zwróci.

1 komentarz

  1. Artur Kruk pisze:

    Znajomy podesłał mi link do tego wpisu, gdyż właśnie kupiłem działkę i będę przymierzał się do budowy domu. Jestem z Myślenic, więc myślę, że Geoinvest będzie strzałem w dziesiątkę. Jego siedziba znajduje się na ul. Niepodległości 43/15, 32-400 Myślenice, a to zaledwie kilometr od mojej nowej posiadłości! Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie owocna!

Dodaj komentarz