Przyszłość pomp ciepła

Przyszłość montażu pomp ciepła

Pompy ciepła cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Technologia, która jest wykorzystywana w tych systemach, pozwala nie tylko ogrzać dom w sposób przyjazny dla środowiska, lecz również uzyskać przy okazji spore oszczędności. Nic więc dziwnego, że rynek tego typu instalacji systematycznie rósł w ostatnich latach. Jaka będzie jego przyszłość? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Dlaczego pompy ciepła stały się tak popularne?

Dla większości nabywców pomp ciepła to właśnie wspomniane na wstępie względy finansowe są czynnikiem decydującym o zakupie. Do niskich kosztów użytkowania systemów tego typu dodać należy możliwość uzyskania dofinansowania ich instalacji  – według informacji na stronie montaż pomp ciepła w Bochni, dotacja na ten cel może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto też zaznaczyć, że systemy te są niezwykle trwałe, a koszty ich utrzymania i konserwacji – niskie. Wiele osób, podejmując decyzję o montażu pompy ciepła, kieruje się również względami ekologicznymi – instalacja tego typu nie emituje zanieczyszczeń do środowiska. 

Do czego można wykorzystać pompę ciepła?

Warto też dodać, że chociaż pompy ciepła kojarzą się większości z nas z ogrzewaniem domu, można je również wykorzystać w innych celach, na przykład do uzyskania ciepłej wody użytkowej. Jak podaje strona sevro.pl, należąca do jednego z liderów na rynku urządzeń tego typu, pompa ciepła może być przy tym zarówno jedynym systemem grzewczym domu, jak i uzupełnieniem np. gazowego kotła CO. Świetnie sprawdzi się również w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii – jednoczesne posiadanie wszystkich tych elementów pozwala maksymalnie ograniczyć koszty ogrzewania.

Jaka przyszłość czeka rynek pomp ciepła?

Rosnąca świadomość ekologiczna społeczeństwa jest dobrym prognostykiem dla rynku pomp ciepła – można oczekiwać, że w najbliższej przyszłości coraz więcej osób stawiać będzie na rozwiązania przyjazne środowisku, takie jak omawiane systemy właśnie. Drugim czynnikiem, który będzie wpływał na wzrost zapotrzebowania na nie, mogą być rosnące ceny energii. Niepewność na rynku surowców, wykorzystywanych do jej produkcji, a w dalszej perspektywie konieczność odejścia od paliw kopalnych, może spowodować skokowy wzrost kosztów jej wytwarzania. W tej sytuacji systemy, wykorzystujące energię w sposób optymalny – takie jak pompy ciepła – powinny cieszyć się coraz większą popularnością. 

Jakie będą kierunki rozwoju systemów pomp ciepła?

Rosnące zapotrzebowanie na pompy ciepła spowoduje zapewne, że zwiększane będą też nakłady na rozwój tej technologii. Jakie będą systemy tego typu w przyszłości? Przede wszystkim można oczekiwać, że staną się one jeszcze efektywniejsze i tańsze w eksploatacji. Drugim trendem będzie zapewne upowszechnienie się „inteligentnych” pomp ciepła. Już dzisiaj mówi się na przykład o systemach, które samodzielnie optymalizują zużycie energii w zależności od potrzeb użytkowników i warunków atmosferycznych otoczenia. Należy też spodziewać się znaczącego rozwoju technologii w segmencie pomp ciepła wykorzystywanych w przemyśle – w procesach produkcyjnych oraz w ogrzewaniu lub klimatyzowaniu budynków. 

Dodaj komentarz