Ryczałt — najczęstsze pytania i odpowiedzi
Ryczałt ewidencjonowany to prosta forma rozliczania przychodów z działalności gospodarczej. Polega na tym, że podatek płaci się od przychodu bez uwzględnienia kosztów jego uzyskania. Wielu przedsiębiorców decyduje się rozliczać tym sposobem ze względu na niskie stawki podatku i niewielką liczbę formalności. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania przedsiębiorców o ryczałt.
Kto może rozliczać się ryczałtem?
Ryczałtem można rozliczać przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej lub spółki osobowej, jeśli nie przekraczają one 2 000 000 euro. W przypadku spółek suma przychodów wspólników nie może przekroczyć tej kwoty. Bez uwzględniania wysokości przychodów tym sposobem mogą rozliczać się osoby prywatne rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej, o ile w roku poprzednim nie rozliczali się w formie karty podatkowej. Na zasadach ryczałtu rozlicza się przychody z najmu, dzierżawy i podobnych umów. Zanim zdecydujesz się opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu, odwiedź stronę https://biuro-ksiegowe.wloclawek.pl/ i skorzystaj z porady doświadczonej księgowej. Dzięki jej wsparciu będziesz mógł dokładnie zrozumieć zasady ryczałtu i dostosować je do swoich potrzeb biznesowych.
Kto nie może rozliczać się ryczałtem?
Ryczałtem nie mogą rozliczać się przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku prowadzenia działalności osiągnęli przychód wyższy niż 2 000 000 euro. Tym sposobem nie można też rozliczać przychodów z prowadzenia aptek, kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz sprzedaży części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych. Inną formę rozliczania muszą wybrać przedsiębiorcy wytwarzający wyroby akcyzowe z wyjątkiem energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł. Z ryczałtu nie skorzystają też osoby opłacające w danym roku podatek w formie karty podatkowej lub świadczące usługi dla byłego pracodawcy.
Ryczałt a kasa fiskalna — kiedy trzeba ją mieć?
Opodatkowanie przychodów w formie ryczałtu nie oznacza obowiązku posiadania kasy fiskalnej lub prawa do zwolnienia z kasy. Zwolnienie przedmiotowe z kasy fiskalnej obejmuje dostawy towarów w systemie wysyłkowym i świadczenie usług na rzecz osób prywatnych. Warunkiem jest otrzymanie zapłaty za pośrednictwem banku lub poczty i jednoznaczne powiązanie w ewidencji danej czynności z płatnością. Podmiotowe zwolnienie z kasy fiskalnej dotyczy sprzedaży na rzecz osób prywatnych do osiągnięcia limitu 20 tys. zł rocznie. Warto wiedzieć, że istnieją usługi niepodlegające zwolnieniu z kasy fiskalnej, jak na przykład dostawy gazu płynnego czy doradztwo podatkowe.
Ryczałt a ewidencja przychodów — jak ją prowadzić?
Rozliczając się w formie ryczałtu ewidencjonowanego, trzeba prowadzić ewidencję przychodów w formie papierowej lub elektronicznej. Rejestruje się wyłącznie osiągane przychody bez kosztów ich uzyskania. Ewidencję prowadzi się odrębnie dla każdego roku podatkowego. Warto pamiętać o gromadzeniu dowodów zakupu towarów. Ewidencję przychodów i dowody księgowe przechowuje się w siedzibie firmy lub w biurze rachunkowym.
Działalność na ryczałcie a praca na etacie — jak się rozliczać?
Opodatkowanie w formie ryczałtu wymaga od przedsiębiorcy złożenia rocznej deklaracji podatkowej na formularzu PIT-28 wraz z załącznikami. Z kolei przychody z pracy na etacie rozlicza się na formularzu PIT-37. Należy więc złożyć dwa osobne zeznania podatkowe.