O koncentratorze tlenowym
W dzisiejszym tekście opiszę działanie koncentratora tlenu. Poruszę również kwestie dotyczące jego bezpiecznego użytkowania. Jeśli czytelników interesuje taka tematyka, zachęcam do kontynuowania tej lektury.
Koncentrator tlenu jest urządzeniem, które powszechnie wykorzystuje się w medycynie współczesnej w praktycznie wszystkich krajach wysoko rozwiniętych. Jego zadaniem jest dostarczanie pacjentowi ciągłych dostaw powietrza, w którym zawartość tlenu jest podwyższona odpowiednio do potrzeb pacjenta.
Alternatywą dla koncentratora jest butla ze sprężonym tlenem
Jednakże w ostatnich czasach odchodzi się coraz bardziej od tego rozwiązania. Jest to spowodowane wysokim ryzykiem wybuchu pożaru w razie wycieku tlenu z butli. Dlatego w dzisiejszych tlenoterapiach częściej wykorzystywane są koncentratory.
Jak działa to urządzenie?
Każdy jego egzemplarz musi mieć możliwość, aby zapewnić stabilne dostawy tlenu w trybie ciągłej pracy. Najprostsze z modeli posiadają dwa cylindry, z których każdy wypełniony jest zeolitem. Ten związek chemiczny ma pewną specyficzną właściwość. Mianowicie, jest on zdolny do skutecznej absorpcji azotu z powietrza. W każdym cyklu jeden cylinder zeolitowy napełniany jest powietrzem pod ciśnieniem o połowę większym od atmosferycznego. Wówczas azot z powietrza jest pochłaniany. W tym samym czasie następuje dekompresja do ciśnienia atmosferycznego, co skutkuje oddaniem zaabsorbowanego azotu.
Cykle następują jeden po drugim, zazwyczaj trwają około dwudziestu sekund
Jak już wspomniano, taki sprzęt medyczny jest znacznie bezpieczniejszy od prymitywnych butli z tlenem, które niegdyś były wykorzystywane do tlenoterapii. Ponadto są tańsze, znacznie prostsze w obsłudze, a ich użytkowanie nie wymaga specjalistycznego szkolenia. Uważam, że każdy obywatel powinien nabyć przynajmniej jeden taki koncentrator i na wszelki wypadek nosić go wszędzie ze sobą.